Jak prawidłowo zdemontować rusztowanie?
Praca na rusztowaniach wymaga szczególnej ostrożności. Jednak na bezpieczeństwo korzystania z tych konstrukcji wpływa o wiele więcej czynników niż wyłącznie rozwaga pracowników. Szczególne znaczenie ma m.in. prawidłowy montaż instalacji. Na temat zasad BHP podczas rozstawiania rusztowań mówi się stosunkowo wiele. Niestety często bagatelizuje się przy tym kwestię demontażu, która jest tak samo istotna. Podczas rozbiórki rusztowań także trzeba przestrzegać określonych zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo zarówno tym, którzy zajmują się demontażem, jak i osobom znajdującym się w pobliżu. O jakich zasadach mowa?
BHP podczas demontażu rusztowań
Demontażu rusztowań tak samo, jak i montażu mogą się podejmować wyłącznie osoby mające określone uprawnienia. Najlepiej jednak, by każdy przed rozpoczęciem pracy zapoznał się z dokumentacją techniczną, w której zostały zawarte wszelkie niezbędne informacje dotyczące montażu i demontażu. Jeżeli w grę wchodzi wynajem rusztowań, usługa demontażu zwykle jest częścią oferty firm, które wypożyczają sprzęty budowlane. W takim przypadku rozbiórki zawsze podejmują się fachowcy. Zanim jednak rozpocznie się prace demontażowe, należy się upewnić, że nikt nie korzysta z konstrukcji, a wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty zostały z niej zdjęte.
Koniecznie trzeba też wyznaczyć strefę bezpieczeństwa oraz umieścić w pobliżu rozbiórki stosowne tablice informacyjne. Nie można również demontować konstrukcji bez zastosowania odpowiednich środków ochrony osobistej, w tym kasków ochronnych oraz atestowanych szelek bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami BHP rusztowania demontuje się w odpowiedniej kolejności, zaczynając od najwyższej, a kończąc na najniższej kondygnacji. Dzięki temu eliminuje się ryzyko destabilizacji konstrukcji.